piątek, 30 listopada 2012

Jak wybrać opiekunkę do dziecka? poradnik



Młoda mama wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym, musi pozostawić pod opieką swoje dziecko. Kto może zostać nianią? W tą rolę może wcielić się niepracujący tata, babcia, dziadek, uczynna siostra, brat lub ciocia. Jeśli jednak nikt z rodziny nie może zająć się naszym dzieckiem na dłuższy okres czasu, a na dodatek, nie chcemy oddawać dziecka do przedszkola, jedyną alternatywą pozostaje wynajęcie opiekunki do dziecka. Zatrudnienie niani powinno być przemyślane, ponieważ nie możemy wybrać do tego celu pierwszej, lepszej osoby. Pamiętajmy, że pod opieką obcej osoby będziemy zostawiali na kilka godzin nasze dziecko, dlatego też warto poświęcić wystarczającą ilość czasu na znalezienie kompetentnej, wykwalifikowanej opiekunki, lubiącej dzieci, przy której nasza pociecha poczuje się bezpiecznie i będzie radosna. Jak wybrać dobrą opiekunkę do dziecka? Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy rekrutacji takiego pracownika?

Pierwszy krok do zatrudnienia opiekunki

 


Najpierw należy wystosować ogłoszenia mówiące o tym, że w ogóle poszukujemy opiekunki. Można je zamieścić w gazetach lokalnych albo w popularnych serwisach ogłoszeniowych w Internecie. Wydrukowane ogłoszenia możemy rozwiesić na słupach i na tablicach ogłoszeniowych w marketach. Możemy również pokusić się o samodzielne poszukiwanie ogłoszeń, w których opiekunki do dzieci wyrażają chęć do pracy. Zawsze najlepszą opcją zatrudnienia opiekunki do dziecka jest wyszukanie jej poprzez polecenia znajomych lub rodziny. Taka osoba będzie sprawdzona i nie będziemy się obawiać tego, jak będzie wykonywać swoje obowiązki.
Jeśli już zbierzemy grono kandydatów na stanowisko opiekunki do dziecka, zwykle przeprowadzamy z nimi rozmowy. Pierwsza rozmowa może przebiegać za pośrednictwem telefonu. Jeśli podczas niej kandydat zrobi na nas dobre wrażenie, możemy przeprowadzić normalną rozmowę kwalifikacyjną w naszym domu. Osobiste spotkanie ma decydujący wpływ na wybór opiekunki do dziecka. Przy pierwszej rozmowie zwróćmy uwagę na wszelkie szczegóły. Musimy przy tym zachować trzeźwość umysłu i zdolność wnikliwej obserwacji. Uważnie słuchajmy, co mówi przyszła niania. Ważna jest też nasza osobista intuicja. Jeśli cokolwiek podpowiada nam, że nie powinniśmy zatrudniać danej osoby, nie róbmy tego choćby miała najlepsze z możliwych kwalifikacje i referencje.

O co pytać?

Przy rozmowie kwalifikacyjnej z kandydatem lub kandydatką na opiekunkę do dziecka, należy zapytać się o kilka kwestii, mianowicie o: doświadczenie, sposób traktowania dziecka, plany zawodowe, zdrowie i nałogi oraz miejsce zamieszkania. Doświadczenie nie musi być bezwzględnym warunkiem do zatrudnienia opiekunki, ale jeśli nasze dziecko jest bardzo małe, to niania koniecznie powinna wiedzieć, w jaki sposób należy zajmować się niemowlęciem – jak je pielęgnować i karmić. Jeśli dana opiekunka nie pracowała jeszcze w takim zawodzie, ale ma własne dzieci, z czystym sumieniem można ją zatrudnić. Doświadczenie w opiece nad własnymi dziećmi to wystarczające kwalifikacje. Niektóre opiekunki pracowały już jako nianie. W takim przypadku dobrze jest poprosić kandydatki o pochwalenie się referencjami wystawionymi przez poprzednich pracodawców. Jeśli zdecydujemy się na tą właśnie osobę, dla pewności możemy zadzwonić do jej poprzednich pracodawców i sprawdzić, czy przedstawione referencje są prawdziwe.
Ważny jest też sposób traktowania dziecka. Trzeba zapytać kandydatkę, na przykład czego potrzebuje dziecko w wieku naszej pociechy, albo co należy zrobić, jeśli dziecko zaczyna płakać. Opiekunka powinna wypowiedzieć się na temat potrzeb dziecka, nie tylko tych związanych z pielęgnacją i karmieniem, ale również z potrzebami emocjonalnymi. Opiekunka musi być świadoma tego, że dziecko potrzebuje do zdrowego rozwoju ciepła, czułości, przytulania i zabawy. Na pytanie o zachowanie opiekunki w przypadku płaczu dziecka, powinna ona odpowiedzieć, że należy znaleźć przyczynę łez dziecka i ją niezwłocznie usunąć. Opiekunka nie może przeczekiwać, aż dziecko samo się uspokoi, albo bić je za każdy płacz. Jeśli prowadzimy rozmowę z doświadczoną nianią, możemy podpytać ją o to, jak wyglądał jej dzień z dzieckiem, którym się opiekowała – jak je usypiała, w jakie zabawy się bawiła. Takie odpowiedzi mogą nam dać obraz pracy danej opiekunki, choć trzeba brać poprawkę na to, że każda kandydatka czy kandydat, będzie chciał wypaść na rozmowie u potencjalnych pracodawców możliwie jak najlepiej.
Kolejne pytania do opiekunki mogą dotyczyć jej planów zawodowych. Na przykład, jak długo planuje pracować u nas. Jest to o tyle istotne, że dzieci na ogół bardzo szybko przyzwyczajają się do niani, dlatego też jeśli odejdzie ona w ciągu kilku miesięcy, albo nawet wcześniej, nasza pociecha przeżyje stres, a my sami znów staniemy przed koniecznością zatrudnienia niani. Ryzykowne jest zatrudnianie absolwentki wyższej uczelni, bowiem jeśli tylko dostanie ona propozycję pracy w swoim zawodzie, na pewno zrezygnuje z pracy jako opiekunka.
Każda osoba ubiegająca się o pracę opiekunki powinna być w posiadaniu aktualnego świadectwa zdrowia. Takie świadectwo powinna okazać na prośbę przyszłych pracodawców. Nie jest to zbyt wygórowane wymaganie, bowiem w każdej pracy pracodawca wymaga podstawowych badań lekarskich od swoich pracowników. Są one bardzo ważne, albo wręcz konieczne przy opiece nad małym dzieckiem. Paląca niania nie jest najlepszą kandydatką na opiekunkę dla naszego dziecka. Jej nałóg jest przecież szkodliwy dla dziecka.
Ostatnią kwestią, jaka powinna nas zainteresować podczas pierwszej rozmowy z ewentualną opiekunką dziecka, jest jej miejsce zamieszkania. Jeśli mieszkamy w dużej aglomeracji, a kandydatka mieszka na obrzeżach miasta, może się niestety spóźniać do pracy z powodu korków. Zwykle to niania powinna przychodzić do dziecka, a nie na odwrót. Na to też zwróćmy uwagę.

Inne ważne sprawy

Oprócz tego, co mówi niania, ważne jest też jak wygląda. Przed zatrudnieniem opiekunki do naszego dziecka sprawdzimy, jaką schludnością się ona odznacza. Nie musi być modnie i drogo ubrana, ale jej części garderoby powinny być czyste i schludne. Niezbyt pożądane będą tipsy, które na pewno będą przeszkadzać w pracy. Jeśli przy pierwszym spotkaniu z dzieckiem niania sama pójdzie do toalety umyć ręce przed dotknięciem maleństwa, jest to dobry znak. Powinna wiedzieć bowiem, jak ważne jest odpowiednie dbanie o higienę i nie możemy jej o tym przypominać. Niania powinna się wyraźnie i poprawnie wysławiać, z racji tego, że maluch szybko uczy się języka. Lepiej jest, jeśli opiekunka nie pochodzi z obcego kraju, ponieważ jej obcy akcent może być dla dziecka niezrozumiały.
Bardzo ważne jest przy zatrudnianiu opiekunki nasze własne wrażenie. Jeśli czujemy, że będzie ona dobrze opiekować się naszym dzieckiem i mamy komfort psychiczny myśląc o takiej sytuacji, śmiało możemy ją zatrudnić. Świetne referencje i kwalifikacje to nie wszystko, opiekunka musi wzbudzić w nas pozytywne emocje i przede wszystkim – zaufanie. To rzecz podstawowa. Dodatkowo, powinniśmy się dobrze czuć w towarzystwie opiekunki. Nie może być osobą nieśmiałą i niezdarną, ale z drugiej strony nie powinna w żadnym przypadku nas pouczać i na siłę udowadniać, że lepiej zna się na wychowywaniu dzieci, a my jesteśmy złymi rodzicami. Najważniejsze jest, żeby opiekunka do dziecka miała dobry kontakt z naszą pociechą. Nie może być tak, że dziecko będzie płakało za każdym razem, kiedy pozostawimy go z nianią. Czasami mniej ważne są kwestie formalne, a ważniejsze staje się to, że nasze dziecko od pierwszego wejrzenia polubiło nianię.

Podsumowanie

Bez względu na tryb poszukiwania niani dla naszego dziecka, za każdym razem z ewentualnymi kandydatami na to stanowisko musimy przeprowadzić osobistą rozmowę. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, jakich musimy dokonać. Znalezienie osoby do opieki nad dzieckiem, która spełni wszelkie nasze oczekiwania, nie jest sprawą prostą. Należy ustalić na początek, jakie mamy oczekiwania w stosunku do opiekunki dziecka i w związku z tym – jakie kwalifikacje powinna ona posiadać. Osobowość opiekunki do dziecka powinna być brana pod uwagę przy jej zatrudnianiu. Podczas rozmów z kolejnymi kandydatami możemy zadawać pytania i nie bójmy się tego robić. W końcu chodzi tu o nasze dziecko, jego bezpieczeństwo i komfort psychiczny, a także naszą „spokojną głowę”, kiedy będziemy pozostawiać dziecko pod opieką niani. Pamiętajmy, że każda opiekunka chce się przedstawić z jak najlepszej strony na rozmowie kwalifikacyjnej, dlatego też zachowajmy pewną dozę rozsądku i nie wierzmy we wszystko, co mówi. Czasem może się bowiem mocno mijać z prawdą. Najbardziej miarodajne są referencje od byłych pracodawców, które warto sprawdzić, czy nie są sfałszowane. Należy zachować wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa przy zatrudnianiu opiekunki do dziecka, ponieważ to w jej ręce oddajemy nasz największy skarb. Nigdy więc nie angażujmy opiekunki do dziecka zbyt pochopnie, a dajmy sobie na to wystarczającą ilość czasu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz