piątek, 30 listopada 2012

Gdy dziecko gorączkuje

Zastanawiasz się skąd tak naprawdę bierze się gorączka i czym ją zwalczać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się co to właściwie jest gorączka i jak sobie z nią poradzić!

Po pierwsze należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zwalczenie gorączki jest tak naprawdę konieczne. Gorączka to przecież nic innego jak odpowiedź naszego organizmu na pojawienie się w nim wirusów i bakterii. Przy wyższej temperaturze ciała bakterie i wirusy mają mniejsze możliwości rozwoju i namnażania. Wzrost temperatury ciała potraktować powinniśmy zatem jako naturalną barierę ochronną jaką stawia bakteriom nasz organizm. To pierwszy krok w walce z przeziębieniem i grypą, a także wieloma innymi chorobami, którym towarzyszy gorączka. Przy podwyższonej temperaturze ciała organizm wytwarza większą liczbę przeciwciał.

O decyzji, czy należy gorączkę zwalczyć czy nie, powinny decydować inne objawy jej towarzyszące oraz jej wysokość. Jeśli chodzi o małe dzieci, decyzję taką powinien zawsze podjąć lekarz. Pamiętać musimy o poprawnym mierzeniu temperatury ciała. Wysokość gorączki jest uzależniona od pory dnia, w której dokonujemy pomiaru, a także od miejsca (np. pod pachą temperatura jest niższa każdorazowo o około 0,5 st). Jeśli gorączce towarzyszą inne objawy choroby, powinniśmy niezwłocznie starać się zbić naszą zbyt wysoką temperaturę. Jeśli nasza gorączka utrzymuje się w granicach powyżej 38 stopni, to także znak do tego, aby natychmiastowo starać się obniżyć temperaturę.

Jaka zatem powinna być prawidłowa temperatura ciała? W przeciągu doby temperatura człowieka waha się od 36,3°C do 37,2°C. Wyższą temperaturę nazywamy natomiast nie gorączką, a stanem podgorączkowym. Stan podgorączkowy to dokładnie temperatura utrzymująca się w przedziale od 37,3°C do 38°C. Nie oznacza to jednak, że natychmiastowo powinniśmy zażyć środki przeciwgorączkowe. Dopiero wówczas, gdy temperatura utrzymuje się przez dłuższy czas na podwyższonym poziomie, możemy skonsultować się z lekarzem. Stan podgorączkowy towarzyszy często nawet silnemu zmęczeniu. Możemy w tym okresie polepszyć swoje samopoczucie poprzez większą dozę odpoczynku i dostarczenie organizmowi większej ilości płynów. Dzieci ze stanem podgorączkowym obowiązkowo powinny zostać w domu, aby objawy infekcji nie uległy pogorszeniu.

Jeśli temperatura naszego ciała oscyluje w przedziale od 38,1-39 stopni, to stan ten określić możemy jako gorączkę umiarkowaną. Jeśli wysoka temperatura ciała utrzymuje się bez dodatkowych objawów choroby, możemy odłożyć wizytę u lekarza nawet o dwa dni. W tym czasie do gorączki powinny dojść też inne objawy choroby - kaszel, katar, nudności, wymioty. W takim stanie obowiązkowo powinniśmy udać się do lekarza. Podczas gorączki nasze ciało nadmiernie się poci, dlatego też powinniśmy spożywać więcej płynów, niż zazwyczaj. Dzięki temu ochłodzimy nasz organizm. Jeśli dziecko ma silną gorączkę, również nie możemy go przegrzać. Nie należy ubierać dziecka w najcieplejsze ubranka i umieszczać pod grubą kołdrą.

W walce z gorączką stosujemy przeważnie środki zawierające Paracetamol. W obecnej chwili na rynku dostępne są nie tylko tabletki, ale również bardziej przyjazne dzieciom syropy, czy czopki o ekspresowym działaniu. Przed podaniem leku dziecku należy obowiązkowo przeczytać ulotkę i sprawdzić czy dziecko jest w odpowiednim przedziale wiekowym i czy może bezpiecznie zażyć dany lek. Sami także dokładnie czytajmy ulotki, aby przypadkiem nie przedawkować leku, bo możemy spotkać się z działaniem o przeciwnym skutku, niż obniżenie gorączki.

Poza farmakologicznymi środkami na gorączkę możemy skorzystać również z domowych sposobów zbicia temperatury. Najpopularniejszymi z nich są zimne okłady. Z ręczników nasączonych zimną wodą robimy kompresy na szyję, kark, ręce, twarz, brzuch i kończyny dolne. Podobnie możemy wykonać również kompres z kostek lodu umieszczonych w woreczku i owiniętych grubym ręcznikiem.

Innym domowym sposobem walki z gorączką są napary z ziół. Tymianek, kwiat lipy i rumianek to zioła, które zmieszane w równych proporcjach (tak, aby dały nam razem jedną łyżeczkę) i zalane 1/4 litra gorącej wody pomogą w walce z gorączką. Możemy dosłodzić mieszankę miodem, unikajmy słodzenia cukrem, gdyż zabija on właściwości ziół.

Możemy również skorzystać z kąpieli, którą powoli ochładzamy. Nie korzystajmy z zimnych kąpieli, czy pryszniców, ponieważ zbyt zimne kąpiele wodne nie są dobre dla naszego organizmu w czasie gorączki.

Jeśli temperatura utrzymuje się powyżej 39,1 stopni to niezwłocznie powinniśmy się skontaktować z lekarzem!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz